Kurz

koordinátor/ka: Jitka Koudelková

koudelkova.jitka@cizincijmk.cz

20/5/2024

Sdílet článek

Konverzační kurzy pro občany EU

Od 3. června 2024 pro vás otvíráme další kurzy českého jazyka. Registrovat se můžete od 20. května do 26. května 2024 níže na této stránce.

  • Kurzy jsou určeny všem občanům Evropské unie (EU) a Evropského hospodářského prostoru (EHP), kteří dlouhodobě žijí v Jihomoravském kraji.
  • Na kurzy se nemohou hlásit klienti ze zemí mimo EU a EHP.
  • Na kurzy se naopak mohou hlásit klienti s českým občanstvím.

Pravidelnost lekcí: 2× týdně dle rozvrhu, 5 týdnů

Zaměření kurzu: konverzace

V kurzech si studenti procvičí znalosti z gramatických kurzů a trénují mluvení na různá témata. Studenti se zapisují do konverzačního kurzu stejné úrovně, jakou absolvovali v gramatickém kurzu (pokud jste chodili do gramatických kurzů A2.1, A2.2, nebo A2.3 hlaste se do konverzačního kurzu A2).

Úrovně a témata:

Co a kdy? Náplň kurzu
A1: PO+ST, 17:30–20:00 Kurz bude zaměřený na rozšíření slovní zásoby k situacím z běžného života (v restauraci, rodina, bydlení, zdraví, koníčky, cestování apod.), tvoření dialogů, psaných textů a procvičování správné výslovnosti.
A1: PO+ST, 9:00–11:30 V kurzu bychom se zaměřili na běžné situace (v obchodě, u doktora, na ulici...). Součástí kurzu budou konverzační a slovní hry. Zaměříme se taky na jednoduché deskové hry, hraní rolí a krátké kvízy.
A2: PO+ST, 7:30–9:00 Cílem kurzu bude příprava na zkoušku A2 (trvalý pobyt) část mluvení. Naučíme se v češtině říct, co si myslíme, co se mi líbí/nelíbí, s čím jsme nespokojeni. Studenti se naučí vyjádřit svoje názory, preference, vysvětlí, jak se co dělá, budou schopni popsat lidi, postupy a věci kolem sebe. Zaměříme se na následující témata: bydlení, cestování, denní režim, jídlo a pití, nakupování a služby, počasí, práce, volný čas a zábava, vzdělání a zdraví.
A2: PO+ST, 17:30–20:00 Konverzační kurz je založen na budování slovní zásoby na úrovni A2 a její uplatnění v praxi. Cvičení se zaměří na témata jako je seznamování se a koníčky, bydlení, cestování a orientace ve městě, zdraví a životní styl, jídlo a národní kuchyně, umění a příroda, země a národní tradice. Zvládneme také minimálně jednu procházku po Brně. Pokud nám počasí dovolí, pokusíme se alespoň 1x za týden spojit téma s venkovní výukou – piknikem v parku, návštěvou galerie, posezením na zahrádce v restauraci, nebo jen s krátkou procházkou na zmrzlinu.
A2: ÚT+ČT, 18:00–20:30 Tento konverzační kurz bude tematicky zaměřen na kontroverzní témata. Probereme témata jako například platové nerovnosti mezi pohlavími, ale i zvířecí zápasy či problematiku eutanázie. Předpokladem pro účastníky kurzu je dosažení úrovně A1. Na kurzu si osvojíte slovní zásobu související s tématem, a zároveň se seznámíme i se základními frázemi, kterými lze vyjadřovat názory. Jednotlivé lekce budou obsahovat i skupinové aktivity.
B1: PO+ST, 9:00–11:30 (online) Zajímá Tě reálná čeština a česká kultura? Chceš se učit také slova a fráze, které v učebnici nenajdeš? Pak Tě zvu do svého kurzu. Náš cíl je nebát se mluvit, otevřít nová témata, poznat se s ostatními a zaměříme se i na základní a běžné chyby při mluvení. Čekají nás témata jako je vaření, nakupování, cestování a hodně improvizace.
B1: ÚT+ČT, 17:30–20:00 Písničky jako cesta k jazyku a kultuře. V kurzu se zaměříme na české písničky, klasické hity i modernější skladby. Budeme poslouchat, ale také diskutovat a tvořit, možná i zpívat. Prostřednictvím hudby objevíte bohatství české kultury a získáte nejen novou slovní zásobu, ale také hlubší porozumění českému jazyku a české společnosti.

Hrazeno z projektu: „Spolufinancování hlavní činnosti Centra pro cizince Jihomoravského kraje 2024“ financovaného z rozpočtu Jihomoravského kraje pro rok 2024.

Základní informace

Místo konání:

Kounicova 271/13, Brno

Registrace probíhá od 20. 5. 2024 0:00 do 26. 5. 2024 23:59

Registrace

Vyplňte formulář latinkou.

Vyberte prosím v seznamu některou položku.