Jak mohu pomoci?

POMÁHEJME SPOLEČNĚ V DOBĚ PANDEMIE

1) Jako dobrovolník

1.A) Rádi byste se zapojili do pomoci nemocným?

Pomozte nyní zdravotníkům v nelehké situaci!

Přihlaste se do kurzu pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál, na kterém se dozvíte vše o práci pomocného personálu a získáte osvědčení o absolvování kurzu, které můžete využít i v budoucnu.

Kde kurzy probíhají: v Brně na zdravotnické škole

Náplň dobrovolnictví: Pomoc profesionálním zdravotníkům – především sestrám – při péči o pacienty.

Podmínky kurzu: komunikativní znalost českého jazyka (kurz je veden v českém jazyce), osoba starší 18 let, čistý trestní rejstřík (= nutný výpis z rejstříku trestů)

Kurz probíhá ve spolupráci Českého červeného kříže a Všeobecné fakultní nemocnice.

Podrobné informace o obsahu kurzu najdete na stránkách zvladnemeto.cervenykriz.eu

Jak se na kurz přihlásit:

 1. Krok: načtěte stránku: zvladnemeto.cervenykriz.eu
 2. Krok: klikněte na: PŘIHLÁSIT SE(zcela dole)
 3. Klikněte na: Další
 4. Vyplňte své osobní údaje
 5. Odpovězte na dotazy
 6. Vyberte termín kurzu
 7. Odsouhlaste zpracování informací a klikněte na: Odeslat

Pro vyplnění formuláře je potřeba znalost českého jazyka. Nezapomeňte uvést, že máte zájem účastnit se kurzu mimo Prahu a následně zvolte kurz konaný v Brně.

Po vyplnění vás budou telefonicky kontaktovat pracovník Červeného kříže.

1.B) Chtěli bystě pomáhat s každodenními problémy postižených domácností?

Pomoc nemocným v první linii je extrémně důležitá, existuje ale množství jiných činností, které je potřeba obstarat, abychom společně pandemii zvládli.

Dobrovolnické centrum Muni pomáhá eviduje skrze chytrou aplikaci řadu žádostí o pomoc a ocení každého jednoho dobrovolníka, který je ochotný ji zajistit. Jedná se například o zprostředkování nákupů potravin seniorům či doučování dětí, snaží se také ale podporovat vlastní projekty veřejnosti a nabízí pro ně zázemí a konzultaci.

Podrobné informace se dozvíte na stránkách: munipomaha.cz/chci-pomahat

Jak se zapojit:

 1. Stáhněte si aplikaci „muni pomáhá“
 2. Vyplňte si profil včetně informací, kde, s čím a jak jste ochotni pomáhat (kdykoliv můžete deaktivovat profil, abyste dali najevo, že aktuálně nemůžete pomáhat)
 3. Vyberte si v sekci „žádosti o pomoc“ tu pravou činnost, kterou chcete dělat
 4. V případě dalších dotazů můžete psát na: mail@munipomaha.cz

2) Darováním staré techniky, peněz nebo i krve

2.A) Máte doma starý notebook, tablet či smartphone, který nevyužíváte?

Brněnská síť kaváren Rebelbean a spolek Ratolest Brno se rozhodli se uspořádat sbírku staré funkční techniky pro rodiny, které je nemají a potřebují je k online výuce dětí. 

Co všechno můžete darovat? Především notebooky, pouze funkční i s nabíjecím kabelem, tablety a chytré telefony. V ideálním případě vše s nově nainstalovaným operačním systémem. Pokud nevíte, jak na to, zkuste zapátrat mezi přáteli, zda by vám někdo neporadil. Když to nevyjde, tak alespoň vymažte všechny osobní soubory a hesla. Pokud můžete, zapojte se do sbírky, nebo o ní dejte vědět svým přátelům, známým či kolegům.

Sběrná místa, kam můžete nosit své dary, jsou:

 • Rebelbean Vlněna (Přízova 5, 602 00 Brno-střed)
 • Rebelbean Jundrov (Veslařská 36, 637 00 Brno-Jundrov)
 • Buchta B (Štefánikova 85/16, 602 00 Brno-Královo Pole-Ponava)
 • Kobliha (Pekařská 433/68, 602 00 Brno-střed-Staré Brno)
 • The Roses Beer & Coffee (Purkyňova 2415/116, 612 00 Brno-Medlánky)
 • Piknik box (Björnsonův sad, 611 80 Brno-střed)
 • Komár kafe – espresso bar (Kounicova 58/85, 602 00 Brno-Žabovřesky)
 • Industra Coffee (Masná 9, 602 00 Brno-jih-Trnitá)
 • Plezír (Čechova 384/25, 664 51 Šlapanice)

2B) Prošli jste si sami nemocí COVID19 a jste muž ve věku 18-65 let?

Darujte rekonvalescentní plazmu a pomozte tak nemocným s tvorbou protilátek. Podmínky, kdo může být dárcem, jsou ze zdravotních důvodů poměrně striktní. Základní podmínkou je, že jste muž ve věku 18-65 let (první odběr do 60 let), prodělal jste infekci SARS-CoV-2 (měl jste pozitivní test) a zároveň jste měl klinické příznaky jako je špatné dýchání, vysoká teplota, kašel a další. Také již musíte být minimálně dva týdny zdravý, zcela bez příznaků a optimálně by doba od vyléčení neměla přesáhnout tři měsíce.

Kromě těchto podmínek je samozřejmostí splnění obecných podmínek pro darování krve a jejich složek obsahující především zdravotní problémy či návštěvu rizikových oblastí. Ty se dozvíte zde www.transfuznispolecnost.cz/darci-krv1 nebo zde www.fnbrno.cz/letak-daruj-krev

Ve Fakultní nemocnici v Brně je možné se objednávat v pracovní dny v čase 6:30-14:00 na bezplatné lince 800 900 097, případně na běžné lince 532 233 607. V případě problémů s objednáváním můžete psát na e-mailovou adresu tto-darcekrve@fnbrno.cz.

2C) Nemáte čas, starou techniku ani nemůžete darovat rekonvalescenční plazmu?

Přispějte finančně některé z pomáhajících organizací. Doporučit můžeme například veřejnou sbírku „Na vlně pomoci proti bezmoci!“, která je určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění covid-19 a s tím spojenými vládními opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Vybrané peníze budou použity na přímou pomoc lidem v nouzi, v kritické životní situaci, dětem a matkám s dětmi, těžce nemocným, lidem bez domova a bez přístřeší, opuštěným nebo starým lidem, kteří se v této výjimečné situaci ocitli v tísni.

Detaily ke sbírce včetně informací o tom, jak se stát příjemcem pomoci je možné najít na stránkách Charity www.charita.cz/jak-pomahame/doma/koronakrize.

Podpořte sbírku převodem na účet číslo 44665522/0800, VS 90619, nebo na pošlete jednorázovou nebo trvalou DMS ve tvaru: DMS CHARITAPOMOC 30, 60 nebo 90; DMS TRV CHARITAPOMOC 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777.

3) Pečením a vytvářením svačin pro zaměstnance a dobrovolníky v nemocnicích

Rádi pečete dobroty a chcete být nápomocni zaměstnancům a dobrovolníkům v nemocnicích?

Připravte doktorům svačinu! Domluvili jsme se s brněnskými nemocnicemi, kde budou za každou slanou svačinu i sladkou dobrotu vděční. Pokud máte zahradu s ovocnými stromy, či zeleninou, rozhodně je ta pravá chvíle se podělit o plody ?.

Nemusíte se bát, že budete nějak ohraničeni typem či množstvím. Koordinátor na základě vámi dodaných informací nejlépe odhadne, kde bude váš jedlý dar nejlépe využit – sestry, doktoři, saniťáci, dobrovolníci, nebo i administrativní pracovníci v nemocnicích díky vám budou mít více energie i sil v jejich každodenní prospěšné práci.

Prosíme Vás, abyste byli zodpovědní a dbali při tvorbě i předání hygienických pravidel a předcházeli tak šíření nemoci. Svačinky tvoříte na vlastní náklady.

Pokud byste rádi darovali do Bohunic (Jihlavská 20, 625 00 Brno), dětské nemocnice (Černopolní 9, Brno) nebo do porodnice na Obilní trh (Obilní trh 11, Brno), volejte nebo pište vedoucímu Centra komunikace FN Brno:  Mgr. Václav Janištin, tel. 532 232 193, e-mail: janistin.vaclav@fnbrno.cz.

S hotovým výtvorem se vyfoťte a pošlete nám fotku na e-mail cizincijmk@jmk.cz.

Děkujeme všem, kteří chtějí jakkoliv pomoct! <3