Příjezd a pobyt
- Po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 začala ČR udělovat ukrajinským občanům speciální víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění.
- 21. března 2022 nabyl účinnosti tzv. lex Ukrajina a došlo ke spuštění institutu dočasné ochrany. Všechna speciální víza platná k tomuto dni se začala automaticky považovat za víza za účelem dočasné ochrany.
- Odbor azylové a migrační politiky (OAMP) a policie tedy začali od tohoto dne udělovat dočasnou ochranu. Vízum se uděluje s maximální dobou platnosti do 31. března 2023, ale podle situace na Ukrajině může být prodlouženo.
- Dočasná ochrana zahrnuje povolení k pobytu, přístup na trh práce a k ubytování, lékařskou pomoc a přístup dětí ke vzdělání. Její držitel má také právo otevřít si základní bankovní účet.
- Před tím, než v ČR požádáte o dočasnou ochranu, dobře zvažte, jestli u nás chcete po dobu její platnosti zůstat. S udělenou dočasnou ochranou totiž můžete do jiných členských států EU cestovat jen krátkodobě.
V KACPU si vyřídíte vše potřebné
Hned po příjezdu navštivte Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Zde vyřídíte všechny nezbytnosti potřebné k pobytu v České republice.
letak-ukrajina_04_CZ
Aktuální provozní doba:
pondělí, středa 8.00 – 16.00
pátek 8.00 – 15.00
úterý, čtvrtek, sobota, neděle a svátky zavřeno
Mohlo by vás zajímat:
- Pokud jste přicestovali s biometrickým pasem, lze v ČR pobývat až 90 dní bezvízově. Do 3 dnů je však potřeba registrovat se u cizinecké policie – lze vyřídit v KACPU.
- Nemůžete si zajistit ubytování? Můžete požádat o dočasnou ochranu.
- Chcete začít pracovat a nemáte zdravotní pojištění? I v tomto případě zažádejte o dočasnou ochranu.
- O dočasnou ochranu žádejte osobně. Můžete si ji vyřídit na KACPU, pokud jste přicestovali po 24. 2. 2022. V ostatních případech využijte Odbor azylové a migrační politiky (OAMP).
- S udělenou dočasnou ochranou lze do jiných členských států EU cestovat jen krátkodobě (tj. do 90 dní), např. za účelem turistiky. V dané zemi ale nemůžete využívat další práva (například pracovat), pokud to tato země osobám s dočasnou ochranou udělenou v jiném členském státě přímo nepovoluje. To si však musíte ověřit u příslušných orgánů konkrétního státu.
- Pokud jste měli platné pobytové oprávnění, pobývali v ČR před 24. 2. 2022 a zároveň Vám tento pobyt vypršel nebo jste si jej neprodloužili, nemáte nárok na udělení dočasné ochrany. Vaši situaci můžete řešit na pracovišti OAMP.
- Pokud se v rámci ČR stěhujete, je nutné takovou změnu ohlásit Ministerstvu vnitra. Ohlášení změny místa pobytu, ale i jiných skutečností, můžete učinit osobně na nejbližším KACPU nebo OAMP nebo písemně nejpozději do 3 pracovních dnů. Elektronicky vyplněný formulář je nutné vytisknout a poslat poštou. Pokud je to možné, využijte písemné doručení.