Státní svátek 17. listopadu – Centrum ZAVŘENO

DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII  

MEZINÁRODNÍ DEN STUDENSTVA 

Svátek 17. listopadu se v České republice a na Slovensku slaví jako připomenutí dvou událostí moderních českých dějin spojených se studenty českých vysokých škol.  

  1. listopad 1939 

Vedení Nacistického Německa rozhodlo na tři roky o uzavření českých vysokých škol. V noci z 16. na 17. listopadu provedly nacistické bezpečností složky razie v Praze, Brně a Příbrami s cílem dopadnout vedoucí studentských organizací a internovat ostatní studenty. Devět představitelů studentských vůdců bylo popraveno a 1200 zatčených studentů převezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg. 

  1. listopad 1989 

Začátek Sametové revoluce a pádu komunistického režimu v Československu 

V pátek 17. listopadu 1989 se na pražském Albertově sešli studenti pražských vysokých škol. Od samého začátku demonstrace docházelo ke skandování protikomunistických hesel a bylo vyžadováno rozpuštění demonstrace. 

Nicméně demonstrace byla rozptýlena až násilnou formou v nočních hodinách a někteří účastníci byli následně zatčeni. I po rozehnání demonstrace docházelo ze strany pořádkových jednotek k napadání jednotlivců a skupinek přihlížejících. 

Nezávislá lékařská komise později uvedla, že 568 lidí bylo během zásahu 17. listopadu zraněno. 

 

V tento státní svátek mají obchody otevřeno dle standartní otevírací doby. 

STĚHOVÁNÍ!

Během prosince se část našich služeb stěhuje na novou adresu.

Centrum pro cizince JMK bude uzavřeno pro osobní návštěvu klientů od 15.12. do 19.12. včetně. Pokud budete v těchto dnech potřebovat kontaktovat naše infocentrum, můžete napsat na email cizincijmk@jmk.cz nebo zavolat na telefonní číslo +420 734 510 213.

Adaptačně-integrační kurzy 16.12. proběhnou ještě na původním místě beze změny.

Pokud by došlo k posunutí vašeho kurzu českého jazyka, dostanete informaci od vašeho lektora.

Právní a sociální poradenství neprobíhá od 15.12.2022 do 16.1.2023 v kancelářích na ulici Mezírka 1, ale v kancelářích našich partnerů OPU a Diecézní Charita Brno. O místě konání konzultace vás budeme informovat při objednání.

Od 20.12. bude naše infocentrum otevřeno na nové adrese Kounicova 13. Cesta vám zabere jen o 3 minuty navíc.

mapa