Sčítání lidu, bytů a domů 2021

Kdo je povinen se sečíst? 

Na jaře letošního roku proběhne už 3. sčítání lidu, bytů a domů v novodobé historii samostatné České republiky. Povinnost sečíst se má každý občan ČR a cizinec, který v České republice pobývá déle než 90 dnů. Za nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, jej může vyplnit jiný dospělý člen domácnosti.

Sčítá se  každý, kdo je přítomný na našem území v rozhodný okamžik (o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021), pokud není diplomat nebo cizinec přítomný jen krátkodobě (do 90 dnů). Nezáleží na tom, zda tu má evidovaný pobyt.

Bydlíte-li v nemovitosti, kterou vlastníte, je vaší povinností sečíst se na této adrese. Vlastníte-li byt, který pronajímáte, sčítací formulář za tuto nemovitost nevyplňujete. Vyplní ho nájemníci, kteří tam bydlí. Majitelé nemají odpovědnost za vyplňování sčítacích formulářů jednotlivých uživatelů bytů. Pokud jste majiteli neobydleného bytu, formulář za tuto nemovitost nevyplňujete. Neobydlené byty totiž sečtou přímo sčítací komisaři.

Jaká je sankce?

Pokud někdo nesplní svou zákonnou povinnost, bude sečten v omezeném rozsahu na základě údajů, které jsou k dispozici v databázích státu. Za neposkytnutí údajů lze podle zákona uložit pokutu do výše 10 000 Kč.

Jak sčítání probíhá? 

 • 27. března – 11. května 2021 – SČÍTÁNÍ ONLINE (https://scitani.cz/ – K dispozici je 7 jazykových verzí online formuláře v angličtině, němčině, polštině, ruštině, ukrajinštině, vietnamštině a romštině)
 • 27. dubna – 11. května – LISTINNÉ SČÍTÁNÍ (Pokud nevyplníte online formulář, přijde vám na adresu bydliště papírový formulář. Papírový formulář je pouze v českém jazyce, ale můžete si překlad stáhnout na webových stránkách. K dispozici je opět 7 jazykových verzí překladu.)
 • 28. května – 31. prosince – ZPRACOVÁNÍ DAT
 • 2022 – VÝSLEDKY

   Všechny důležité informace se dozvíte na: www.scitani.cz

   STĚHOVÁNÍ!

   Během prosince se část našich služeb stěhuje na novou adresu.

   Centrum pro cizince JMK bude uzavřeno pro osobní návštěvu klientů od 15.12. do 19.12. včetně. Pokud budete v těchto dnech potřebovat kontaktovat naše infocentrum, můžete napsat na email cizincijmk@jmk.cz nebo zavolat na telefonní číslo +420 734 510 213.

   Adaptačně-integrační kurzy 16.12. proběhnou ještě na původním místě beze změny.

   Pokud by došlo k posunutí vašeho kurzu českého jazyka, dostanete informaci od vašeho lektora.

   Právní a sociální poradenství neprobíhá od 15.12.2022 do 16.1.2023 v kancelářích na ulici Mezírka 1, ale v kancelářích našich partnerů OPU a Diecézní Charita Brno. O místě konání konzultace vás budeme informovat při objednání.

   Od 20.12. bude naše infocentrum otevřeno na nové adrese Kounicova 13. Cesta vám zabere jen o 3 minuty navíc.

   mapa