InfoUkrajina

AKTUÁLNĚ
Důležité informace o zvláštním dlouhodobém pobytu (ZDP) pro Ukrajince v roce 2025
V souvislosti s novelou zákona Lex Ukrajina VII budou moci osoby s dočasnou ochranou po registraci k prodloužení dočasné ochrany od 1. do 30. 4. 2025 (termín podle návrhu nařízení vlády, které je dosud v připomínkovém řízení, informace se může změnit) projevit zájem o zvláštní dlouhodobý pobyt, pouze pokud:
- vyjádří po online registraci k prodloužení dočasné ochrany zájem o nový pobyt ZDP,
- splňují podmínku nepřetržitého 2letého předchozího pobytu na základě dočasné ochrany (nevztahuje se na osoby mladší 18 let),
- splňují bezúhonnost (informace o bezúhonnosti budou ověřeny z rejstříku trestů, nevztahuje se na osoby mladší 15 let),
- prokáží ekonomickou nezávislost (nařízení vlády stanoví výši požadovaného příjmu a období, za které bude posuzována),
- nepobírají humanitární dávky (za příslušné období dle nařízení vlády),
- prokáží bezdlužnost na zdravotním pojištění (informace o bezdlužnosti budou ověřeny z dostupných rejstříků a databází),
- doloží dokumenty o zajištění vlastního ubytování, které bylo řádně ohlášeno odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra,
- předloží platný cestovní doklad,
- doloží plnění školní docházky v České republice u dětí ve věku 6–14 let.
Splnění podmínek bude posuzováno zpětně za předem stanovené časové období (dle nařízení vlády) na základě údajů ze státních evidencí.
Manželé a nezletilé děti s udělenou dočasnou ochranou jsou povinni vyjádřit zájem o získání zvláštního dlouhodobého pobytu společně.
Výše uvedené podmínky musí splnit všechny osoby, které vyjádří společný zájem o získání zvláštního dlouhodobého pobytu.
Sledujte oficiální stránky Ministerstva vnitra pro podrobnější informaceKACPU: Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině
Adresa: Hněvkovského 65, 617 00, Brno-Jih
pondělí, středa | 8:00 - 16:00 |
pátek | 8:00 - 15:00 |
úterý, čtvrtek, sobota, neděle a svátky | zavřeno |
Dočasná ochrana
Držitelé dočasné ochrany získávají:
- Povolení k pobytu v ČR (aktuálně do 31. 3. 2025).
- Veřejné zdravotní pojištění hrazené státem (po dobu 150 dní).
- Přístup ke vzdělávání.
- Volný vstup na trh práce.
- Nárok na státní humanitární ubytování.
Kdo může žádat o dočasnou ochranu?
Dočasná ochrana je poskytována:
- Občanům Ukrajiny, kteří žili na Ukrajině před 24. únorem 2022 a následně ji opustili.
- Cizincům a osobám bez státní příslušnosti, kteří na Ukrajině před tímto datem měli mezinárodní nebo vnitrostátní ochranu.
- Rodinným příslušníkům výše uvedených osob (manžel/ka, nezletilé děti, blízcí příbuzní závislí na péči), kteří žili společně na Ukrajině a společně odešli.
- Cizincům s trvalým pobytem na Ukrajině k 24. únoru 2022, pokud není možný jejich návrat do země původu kvůli ohrožení.
Výjimečně lze ochranu udělit i z jiných důvodů, například za účelem sloučení rodiny.
Kdo nemá nárok na dočasnou ochranu?
- Cizinci žádající o ochranu v jiném státě EU.
- Držitelé platného povolení k pobytu v jiném státě.
- Osoby s platným dlouhodobým pobytovým oprávněním v ČR nebo jiném státě, které si po 24. únoru 2022 tento pobyt neprodloužily nebo jim byl zrušen.
- Osoby s právem na volný pohyb v EU (např. občané EU, EHP, Švýcarska). Tyto osoby mohou žádat o jiný typ pobytového oprávnění.
Jak podat žádost o dočasnou ochranu?
- Osobně v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině, pokud jste přicestovali po 24. únoru 2022 nebo jste rodinným příslušníkem občana Ukrajiny.
- Na pracovištích Ministerstva vnitra v ostatních případech.
Co je potřeba k žádosti?
- Vyplněný formulář.
- Platný cestovní pas, pokud ho máte.
- Doklad o pobytu na Ukrajině k 24. 2. 2022 a potvrzení o odchodu (např. záznam v pasu, potvrzení o humanitárním vstupu).
- Doklad o ubytování – například:
- Potvrzení o ubytování. Pokud vám ubytování poskytuje fyzická osoba, použijte formulář pro fyzické osoby. Pokud vám ubytování poskytuje právnická osoba, použijte formulář pro právnické osoby (s ověřeným podpisem poskytovatele)
- Nájemní nebo podnájemní smlouva (ověřený podpis není nutný, doporučuje se ověřená kopie).
- Pokud doklad podepisuje jiná osoba než majitel nemovitosti, doložte vztah k majiteli (např. plnou moc).
Poznámka: Poskytovatel ubytování má zákonnou povinnost vydat potvrzení o ubytování na žádost ubytovaného.
Osobní návštěva pro prodlužování dočasné ochrany
Osobní návštěva pro vylepení vízového štítku na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky (OAMP)
adresa: Tuřanka 1554, 627 00 Slatina
přesná adresa: Tuřanka 115b, 627 00 Slatina
informace zde
Více k prodloužení dočasné ochrany zde
Obecné informace
Registrace ukrajinských vozidel
Od 1. 1. 2024 mají občané Ukrajiny nově povinnost evidovat vozidlo, které užívají na území ČR (nemusí být majitelé), a to nejpozději do 7 dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění. Zápis provede bezplatně obec, kde je registr vozidel. Řízení neevidovaného ukrajinského vozidla bude od 1. 1. 2024 považováno za přestupek!
Pasy a řidičské průkazy
Pokud váš pas zůstal na Ukrajině a vy si potřebujete zařídit platný doklad, obraťte se na stránky Státní migrační služby Ukrajiny, Konzulátu Ukrajiny v Brně nebo Passport Service.
Humanitární dávka
Pokud jste přišli z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině a obdrželi jste dočasnou ochranu v České republice, máte nárok na humanitární dávku, která slouží k pokrytí základních životních potřeb a nákladů na ubytování. Více informací o částkách a podmínkách výplaty naleznete zde Humanitární dávka (mpsv.cz).
Telefonní linka na pomoc ukrajinským rodinám
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s UNICEF spustilo telefonní linku na pomoc ukrajinským rodinám. Telefonní číslo (+420) 234 812 345 bude sloužit na dotazy veřejnosti, které souvisejí se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách. V provozu bude každé pondělí až čtvrtek od 8 do 16 hodin. Na dotazy budou odpovídat proškolené operátorky, které hovoří jak českým, tak i ukrajinským jazykem.
Spolu s linkou funguje také e-mailová adresa: ukrajina@gov.cz.
Pomoc ukrajinským dětem
Leták v tomto odkazu vám nabídne cenné rady, jak postupovat, víte-li o dětském ústavním zařízení na Ukrajině, které potřebuje pomoc a obsahuje také informace o tom, jak řešit pokud do Česka přicestuje samotné dítě bez rodičů.