Документы

СПРАВОЧНИК ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ

Město Brno vydává průvodce pro cizince v šesti jazycích

Nový informační průvodce pro nově příchozí cizince vydává město v Brno v šesti jazycích. Tvůrci bezmála čtyřicetistránkového materiálu čerpali z dlouholetých zkušeností s integrací cizinců v Brně i z nově nabytých poznatků interkulturních pracovníků

„Vážená paní, vážený pane, milí sousedé, jsem ráda, že Vás mohu alespoň takto symbolicky přivítat v mém rodném Brně, v druhém největším městě v České republice. Pevně doufám, že se k Vám již pověst Brna jako přátelského, vlídného a klidného místa donesla.“ Těmito slovy v celkem šesti jazycích vítá brněnská primátorka čtenáře na první straně nového průvodce pro cizince, kteří právě přišli žít do Brna.

Město vydává průvodce jako výstup projektu interkulturních pracovníků, a to na základě zkušeností jednotlivých IP s potřebami cizinců a při zapojení dalších organizací ve městě, které s cizinci pracují.

Bezmála čtyřicetistránkový průvodce vychází česky, rusky, ukrajinsky, vietnamsky, rumunsky a arabsky. Jeho tvůrce motivovaly dosavadní zkušenosti s integrací cizinců na úrovni města – ukazovalo se, že nově příchozí cizinci se ocitají ve městě dezorientovaní, bez nezbytné informační podpory pro začátek. Jedině tak lze přitom nastartovat jejich hladkou adaptaci.

„My jsme se v průvodci zaměřili na klíčové oblasti v integraci, zahrnuli jsme tipy a upozornění na základě našich zkušeností a poskytli všechny kontakty potřebné pro další orientaci,“ vysvětluje Lenka Šafránková Pavlíčková, jedna z koordinátorek projektu.

Průvodce odpovídá nově příchozím přehlednou a srozumitelnou formou na ty nejzákladnější otázky, které člověk potřebuje znát, aby mohl ve městě snadno usadit a integrovat do jeho struktur: Co mám udělat jako úplně první? Jak si mohu najít vhodné bydlení? Co je třeba bezprostředně zařídit pro svou rodinu? Co musím splnit, abych mohl v Brně začít pracovat? Jak zajistím pro sebe a svou rodinu zdravotní péči? Co obnáší každodenní život v Brně?

Kromě toho obsahuje průvodce i přehledně seřazený adresář nejdůležitějších kontaktů a map města. Průvodce si lze ve všech jazykových mutacích stáhnout na těchto stránkách.

СПРАВОЧНИК ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ в Брно

СПРАВОЧНИК ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ в Брно Скачать

ДОВІДНИК ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ у Брно

ДОВІДНИК ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ у Брно Скачать