Velikonoce – Centrum zavřeno 2. a 5. 4.

Milí klienti,

upozorňujeme, že bude naše Centrum ve dnech 2. dubna a 5. dubna 2021 z důvodu státních svátků zavřeno

Děkujeme za pochopení. 

Velikonoce v ČR

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších českých svátků. Podoba oslav Velikonoc v ČR vychází z křesťanských, pohanských a regionálních tradic. 

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Konají se vždy po prvním jarním úplňku. V tomto období končí také 40 denní půst. Období Velikonoc je spojeno s pořádáním mnoha obřadů v kostele a spoustou dobrého jídla. 

Velikonoční týden začíná ve středu a končí v pondělí. 

Škaredá středa – Tento den se připomíná, jak Jidáš zradil Ježíše. Jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé nemají mračit.

Zelený čtvrtek – Křesťané si v tento den připomínají poslední večeři Ježíše Krista s dvanácti učedníky. Na zelený čtvrtek umlkají všechny zvony („odlétají do Říma“) a rozezní se zase až na Bílou sobotu. Dříve bývalo tradicí, že se v tento den jedly především zelené pokrmy z hrachu, špenátu a zelí. To mělo lidem zaručit pevné zdraví po celý rok.

Velký pátek – Tento den je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista.  V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Bílá sobota – Připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Nekonají se žádné obřady ani mše svatá. Na Bílou sobotu končí postní doba. Na Bílou sobotu se uklízelo a bílilo. Pekly se mazance a velikonoční beránci. Pletly se pomlázky a zdobila se velikonoční vajíčka.

Velikonoční neděle – Křesťané slaví zmrtvýchvstání Krista. Lidé dříve darovali část svěceného jídla poli, zahradě a studni, aby byly úroda, voda a dostatek ovoce. 

Velikonoční pondělí – V České republice je tento den spojen spíše s pohanskými tradicemi. Chlapci chodí dopoledne s pomlázkou z vrbového proutí a mrskají děvčata přes hýždě. Tento zvyk je doprovázen odříkáváním koledy. Podle pověry je „mrskáním“ děvčatům předána jarní svěžest. Chlapci za odměnu dostanou malovaná vajíčka. 

Pozor! Na Velikonoční pondělí je zavřeno i ve všech obchodech s prodejní plochou více než 200 m2. 

STĚHOVÁNÍ!

Během prosince se část našich služeb stěhuje na novou adresu.

Centrum pro cizince JMK bude uzavřeno pro osobní návštěvu klientů od 15.12. do 19.12. včetně. Pokud budete v těchto dnech potřebovat kontaktovat naše infocentrum, můžete napsat na email cizincijmk@jmk.cz nebo zavolat na telefonní číslo +420 734 510 213.

Adaptačně-integrační kurzy 16.12. proběhnou ještě na původním místě beze změny.

Pokud by došlo k posunutí vašeho kurzu českého jazyka, dostanete informaci od vašeho lektora.

Právní a sociální poradenství neprobíhá od 15.12.2022 do 16.1.2023 v kancelářích na ulici Mezírka 1, ale v kancelářích našich partnerů OPU a Diecézní Charita Brno. O místě konání konzultace vás budeme informovat při objednání.

Od 20.12. bude naše infocentrum otevřeno na nové adrese Kounicova 13. Cesta vám zabere jen o 3 minuty navíc.

mapa